Surowa wegańska dieta – zagrożenia i mity, czyli dlaczego odchodzę od odżywiania na surowo.

Dieta surowa – przez wielu podziwiana, że można na niej „wytrzymać”, przez innych bardzo demonizowana, jako nieodpowiednia na dłuższą metę. Jak się w to już wejdzie, to przez pierwszy rok, dwa, trzy trwa ta ogromna fascynacja, idealizowanie owoców, węglowodanów, surowego jedzenia. Jednak po kilku latach własnych doświadczeń, często zaczyna się dostrzegać, że to wszystko nie jest takie idealne, że może być bardzo niedoborowo i niekoniecznie zdrowo – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Mimo, iż kiedyś wydawało mi się to absolutnie nie pojęte, to dzisiaj już chyba całkowicie rozumiem, dlaczego taki ogrom osób (wystarczyło w wyszukiwarce Youtube wpisać frazę: Why I’m no longer raw vegan) po latach odchodzi od odżywiania na surowo.

Na dzień dzisiejszy wiem, że i ja podążę taką ścieżką. Ostatni rok obserwacji i doświadczeń, sprawił, że na pewno nie chcę być już postrzegana przez pryzmat „surowego” odżywiania i społeczności, w której paranoja goni paranoję (nie chcę tu nikogo urazić, po prostu ja to tak odczuwam). Dla mnie, przez te lata, było to przede wszystkim uproszczenie zwykłego weganizmu, w którym nie trzeba sobie zawracać głowy przygotowywaniem potraw. Dziś wiem, że osiągnięcie zadowalających wyników badań krwi i zdrowia, wymagało na dłuższą metę bardzo dobrego zbilansowania tej diety i zadbania o każdy jej element. I – tak – wg mnie jest to znacznie trudniejsze, droższe i.. ..bardziej męczące, niż na tradycyjnym weganizmie. Dochodzi do tego także spory problem z przytyciem. Wielu witarian uważa, że wychudzone ciała – mężczyzn także – są jak najbardziej naturalne i takie powinny być. Ja jednak cały czas starałam się przybrać na wadze, bo mimo, że drobną sylwetkę zaakceptowałam, to wolałabym mieć jednak tych kilka kilogramów więcej. A jednak przestaję widzieć sens w absurdalnym zwiększaniu kalorii, których na RAW i tak potrzeba zazwyczaj sporo więcej i objętościowo sprowadza się to do ogromnych ilości jedzenia.

O ile przez pierwsze lata RAW czułam w tym jakąś wolność, to w ostatnim czasie zaczęło mnie to ogromnie męczyć psychicznie. Te skrajności, teorie spiskowe, ideały i odrzucanie wszystkiego, co naukowe i sprawdzone. Nie chcę dalej w tym tkwić, a przy obecnym rozkwicie weganizmu, dostępność wegańskich produktów w Polsce jest tak ogromna, że chyba nie potrzebuję już tego upraszczać. I na dzień dzisiejszy jestem pewna, że po tych niespełna 6 latach RAW, będę odchodzić od odżywiania w pełni na surowo. Może za tydzień, a podejrzewam, że nawet dziś czy jutro. Na pewno na facebookowym fanpage’u o tym wspomnę.

A po tym spontanicznym i chyba najbardziej osobistym wstępie, jaki pojawił się w treści tego bloga.. ..trochę właśnie o tym, jakie zagrożenia panują na tej witariańskiej ścieżce odżywiania.

Chcę zaznaczyć, że piszę to tylko i wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji i są to moje odczucia. Nie chcę tu nikomu czegokolwiek zarzucać czy krytykować, ani tym bardziej urazić. Jeśli ktoś obiera ścieżkę opierającą się o któryś lub któreś z tych zagadnień, to jego świadoma decyzja i nic mi do tego. Piszę to z perspektywy kogoś, kto traktuje jedzenie tylko jako jedzenie i bardziej do takich osób to kieruję. Świat oparty o „oświeceniowe” podejście do jedzenia pozostawiam tym, którzy w nim mają swoją drogę.

 DSC_0009bbb

 

ZAGROŻENIA i MITY SUROWEGO WEGANIZMU 


Niepotwierdzone teorie i mity

Na temat witarianizmu niejedno można w Internecie przeczytać.. Artykuł na jakichś stronach o tym, że krwawienie podczas menstruacji to patologia, której nie ma u witarianek, bo przecież mają tak czyste organizmy. Że organizm na surowej roślinnej diecie sam sobie poradzi z wytworzeniem witaminy B12 i inne cuda niewidy. Luuuuudzie, ja też kilka lat temu w to uwierzyłam. Niedobór B12, brak okresu – też tego doświadczyłam i zdecydowanie nie uważam, żeby to było odpowiednie. Kobiety na surowej diecie faktycznie często mogą się „pochwalić” brakiem okresu. Ale to zazwyczaj dlatego, że mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, najczęściej przez zbyt małe spożycie tłuszczów, które jest nagminne na surowym wysoko węglowodanowym weganizmie. A tłuszcz jest przecież niezbędny do produkcji estrogenów. I nieeeee, witaminy B12 nie ma w roślinach! Można co najwyżej jeść ekologiczną glebę, w której powinna się ona znajdować, a nie szukać jej nic nie wartych analogów w pieczarkach, glonach, drożdżach czy spirulinie. Takich teorii i mitów jest więcej.. ..kto chce wierzyć, niech wierzy. Ja proponuję jednak zachować rozsądek.

 

Surowy weganizm lekiem na wszelkie choroby i zaburzenia odżywiania

Oczywiście, że dieta i styl życia są przyczynami ogromu chorób i dolegliwości. I tak samo przy ich zmianie można wiele z nich wyleczyć. Jednak surowy weganizm to nie jest lek na każdą możliwą dolegliwość i chorobę. To nie jest zbawienie, które zastąpi wszelką medycynę i lekarzy. Wiem, że ogrom osób się tutaj nie zgodzi – każdy ma prawo do własnego zdania. Ja jednak jestem daleka od wszystkich alt-medowych teorii spiskowych o przemyśle farmaceutycznym, który chce zniszczyć ludzkość.

Surowy weganizm przyciąga do siebie także ogrom osób z zaburzeniami odżywiania – szczególnie z kompulsywnym objadaniem się lub anoreksją. Jest on atrakcyjny, bo daje złudne poczucie, że jesz zdrowe rzeczy, a jednocześnie można na nim zazwyczaj bardzo łatwo schudnąć lub utrzymać bardzo szczupłą sylwetkę. Łatwo jest też jeść zbyt mało kalorii, ponieważ surowe jedzenie jest tak duże objętościowo, że bez problemu można się nim „zapchać”.

Ogromna ilość osób – zwłaszcza młodziutkich dziewczyn, chce przechodzić na surowe odżywianie, oszukując się, że na nim wyjdą ze swojej choroby. Ale zaraz.. Zaburzenia odżywiania są zaburzeniami PSYCHICZNYMI. Tutaj należy pracować nad głową z psychologiem lub psychoterapeutą i skupić się na źródle problemu, który leży w psychice. Dieta może być gdzieś tam pomocna, ale to jest często tylko oszukiwanie się i szukanie w diecie kolejnych ograniczeń w wyborze pokarmów i restrykcji kalorycznych. Bo przecież dieta witariańska jest bardzo skrajna i restrykcyjna pod względem tego, co się spożywa. Choroby psychiczne trzeba leczyć od strony psychiki, a nie zawierzać wszystko diecie.

 

Unikanie suplementacji B12 i D3

Witarianie często bronią się przed jakąkolwiek suplementacją, uznając ją za nienaturalną. Ale warto mieć na uwadze, że surowy weganizm magicznie nie sprawi, że znika zapotrzebowanie na te witaminy, których nie da się dostarczyć z roślinnego jedzenia. Niedobory B12 niosą za sobą często tragiczne nieodwracalne skutki. Każdy zrobi, co zechce, ale bądźcie tego świadomi. Na badania też warto się wybrać.

 

Inne niedobory

Owoce, warzywa – pełnia witamin i składników mineralnych. Oczywiście. Ale jeśli nie zwróci się uwagi na kilka istotnych pierwiastków, to może się okazać, że ich spożycie w diecie jest koszmarnie niedoborowe. O niedobory wapnia, kwasów Omega-3, żelaza, a także selenu czy cynku wcale nie trudno na surowym weganizmie, jeśli nie zadba się o ich źródła. A objawy i skutki tych niedoborów mogą być bardzo nieprzyjemne.

 

Zbyt mała ilość tłuszczów i białka

Owoce, owoce, owoce. Są wspaniałe, to prawda. Ale trzeba pamiętać, że organizm, poza węglowodanami, potrzebuje także odpowiedniej dawki białka i tłuszczów. Skrajne minimalizowanie tych makroskładników nie jest wcale zdrowe. Wychudzone ciała, nieustannie niska waga, brak tkanki mięśniowej..

Całkowite eliminowanie źródeł tłuszczów lub ich zbyt mała ilość jest – zwłaszcza u kobiet – także niekoniecznie bezpieczna. Zaburzenia hormonów, brak cyklu menstruacyjnego, a w efekcie bezpłodność i inne problemy. Dietę witariańską na dłuższą metę też trzeba odpowiednio zbilansować, jak każdą inną.

 

Popadanie w witariańskie paranoje oczyszczania

Wiem, że niektórzy obierają taką ścieżkę w życiu. Głodówki, posty, odrobaczania, lewatywy i co kto tam jeszcze wymyśli, żeby idealnie oczyścić swój organizm. Ale to wcale nie jest wszystkim konieczne i podejrzewam, że większość z nas nie odczuwa takich potrzeb. W witariańskiej społeczności często okazywało się, że jedyną radą na wszelkie dolegliwości, wprowadzanie zmian i nawyków.. ..jest to, to że musi się oczyścić i robić głodówki, bo inaczej nic nie ma sensu. Jeśli jedzenie to dla Ciebie tylko jedzenie.. ..to nie musisz popadać w paranoję.

 

Wiara w truciznę niesurowego odżywiania

Sama zaczęłam się odżywiać na surowo głównie przez całkowite uproszczenie weganizmu, z czystego bycia leniem kulinarnym. Ale i ja dotarłam do filmów, książek i artykułów, które tak mocno naciskały na to, że niesurowe pożywienie jest trucizną dla naszego organizmu. I też gdzieś tam w to uwierzyłam. Na szczęście po jakichś 3 latach już nieco mocniej zagłębiałam się w dietetykę i zrozumiałam, że te teorie „witariańskich guru”, niekoniecznie mają wielkie odniesienie do rzeczywistości.

Zawierzamy takim informacjom, które „ktoś gdzieś” napisał w „jakiejś” książce czy powiedział w „jakimś” filmie, nie zadając sobie nawet pytania kim jest autor owej książki, czy wypowiedzianych w filmie słów. A przecież mamy publikacje i zalecenia wybitnych lekarzy i badaczy, jak Greger, Campbell, Barnard, Esselstyn.. ..którzy wcale nie demonizują gotowanego czy mało przetworzonego roślinnego jedzenia i to właśnie na nim bazują ich roślinne diety. Wegańskie jedzenie to nie trucizna, naprawdę nie trzeba się go bać i unikać. I to na szczęście zrozumiałam już sporo wcześniej. Gotowane jedzenie Was nie otruje, nie zabije i nie sprawi, że wyrośnie Wam trzecia noga. No i czy wszyscy.. ..chcą tak bardzo brnąć w ideały zdrowotności?

 

To miał być dość krótki wpis. Wyszło, jak zawsze. Lada moment – 31 grudnia – minie 7 lat od kiedy zostałam weganką.
I dzisiaj już tylko tak chcę być postrzegana. Nie przez pryzmat surowej paranoi, przed którą sama się od dłuższego czasu broniłam. Ale jako weganka i wegański trener personalny.

Share Button
 • (Visited 5 798 times, 5 visits today)
  • Marta Brodowska

   dziękuję <3 mega.

  • Jacek Wójcik

   Shojin, trochę mnie ucieszył Twój artykuł, jestem już 4 lata weganinem który lubi gotować /Vegan Revolution/ ale myślałem że właśnie naturalnym, kolejnym krokiem będzie dieta surowa, teraz z tego co piszesz wynika mi się że surowe warzywa w razem z gotowanymi i smażonymi to coś bardziej naturalnego…? I chyba przy tym zostanę… ;)

   • Najważniejsze to jest zdrowe podejście i tego niestety na pełnym witarianizmie bardzo często brakuje ;) A od gotowanych warzyw nie trzeba uciekać :)

  • Agnieszka Turek

   Dzięki za ten post. Wspaniały! Prawdziwe zdrowie najważniejsze. Trzymam kciuki za przemianę!

   • Dziękuję bardzo za komentarz <3

  • Natalia Pikutowska

   Kocham Cię, a za ten wpis kocham Cię jeszcze bardziej…(nie nie jestem psychofanka, po prostu uważam Cię za dojrzałą i mądra kobietę…). Od dawna Cię podziwiam, jednak wciąż nie mogłam zrozumieć 100-tu procentowego witarianizmu. Jak najbardziej jest mi bliska teoria, że powinniśmy jeść dużo surowizny w postaci warzyw czy owoców. Jestem przekonana, że roślinne (żeby nie powiedzieć wegańskie, bo to niektórym źle się kojarzy) odżywianie to jedyna słuszna droga… jednak co z dlugogotowanymi zupami roślinnymi, które od dawna znane są że swego zbawiennego wpływu na nasz organizm…. co z ciepłym rozgrzewajacym jedzeniem, które jest przecież również przyjemnością? W imię czego, mamy sobie go odmawiać?
   Brak miesiączki u kobiet, to przecież nie tylko koniec comiesiecznego kłopotu. To również pneumatyczne kości, osteoporoza, której niestety doświadczam w wieku niespełna 30lat i której nikomu nie życzę i zaburzenia pracy mózgu… bo krwawienie jest dla kobiet naturalne, zawsze tak było… nigdy nie miałam miesiączki i zawsze 8marca przeżywam dramat, bo czuję,że nie mogę nazywać się w pełni kobietą…
   Witarianizm ociera się moim zdaniem o zaburzenia odżywiania, często jest po prostu ładną nazwą tej choroby…. przeczyszczanie, lewatywy, nadmierne zwracanie uwagi co jeść, a czego nie, odmawianie sobie niemal wszystkiego, pogarda wręcz, dla innych… organizm sam się oczyszcza, w razie zatrucia, nie musimy mu w tym pomagać… to nie jest dobre, zdrowe, a już na pewno – naturalne!
   Każdy ma wybór, jednak jestem tego samego zdania, jak się teraz okazuje, co Ty. Weganizm to najlepszy wybór, przynajmniej w naszym klimacie… dziękuję, jestem już spokojna…❤

   • Dziękuję za przecudowny komentarz. Niestety im dłużej siedziałam w witarianizmie, tym mocniej cały ten świat wydawał mi się kompletnie zaburzonym postrzeganiem odżywiania.. Tkwiłam w tym i tkwiłam, bo uwielbiałam takie jedzenie. Ale wszystko tam przestawało grać. Ortoreksja i paranoje.. To nie moja ścieżka. I tak, weganizm całkowicie <3

  • Luxius

   Nie zgadzam się z Tobą! Gotowanie to destrukcja, niczego w trawieniu pokarmów nie poprawia! Patologia to pasteryzacja, środki ochrony roślin, uzdatnianie wody! Omega 3 w rybach pochodzą od roślinek morskich! B12 znajdzie się w każdym zarobaczonym owocu! Lepsze naturalne procesy biologiczne niż sztuczne! HHI leczy ludzi i nie ideologizuje, nie przechodzi na Torę jak Nison…Nie jestem weganinem, tym bardziej raw, szukam swojej drogi do witarianizmu…

   • Emil D.

    Gotowanie to destrukcja, niczego w trawieniu pokarmów nie poprawia! – nie wiesz o czym mówisz, gotowanie w dużej mierze poprawia przyswajalność (spadek wartości odżywczych też jest). No ale trzeba trochę badań poczytać, a niektórym się nie chce. A wpis o pozyskiwaniu b12 z robaków pozostawie bez komentarza.

    • Luxius

     Prędzej ja z robaczego g…wydobędę B12 niż Ty udowodnisz, że gotowane wymaga mniej enzymów trawiennych! Przyjmujesz wyzwanie? Czy potrafisz tylko obrażać?

  • Łukasz

   Myślę, że ten wpis może trochę odstraszać nowych ludzi od RAW. Uważam, że nie wykorzystałaś całego potencjału surowego jedzenia, stąd Twoja decyzja.

   „Głodówki, posty, odrobaczania, lewatywy i co kto tam jeszcze wymyśli, żeby idealnie oczyścić swój organizm. Ale to wcale nie jest wszystkim konieczne i podejrzewam, że większość z nas nie odczuwa takich potrzeb.(…) Jeśli jedzenie to dla Ciebie tylko jedzenie.. ..to nie musisz popadać w paranoję.”

   – Wszystkim nie jest konieczne, ale 100% surowym witarianom, którzy nie są nimi od urodzenia, chcącymi dobrze funkcjonować – potrzebne.

   „Dochodzi do tego także spory problem z przytyciem. Wielu witarian uważa, że wychudzone ciała – mężczyzn także – są jak najbardziej naturalne i takie powinny być.”

   – Wychudzone ciała nie są normalne.

   „Ja jednak cały czas starałam się przybrać na wadze, bo mimo, że drobną sylwetkę zaakceptowałam, to wolałabym mieć jednak tych kilka kilogramów więcej. A jednak przestaję widzieć sens w absurdalnym zwiększaniu kalorii, których na RAW i tak potrzeba zazwyczaj sporo więcej i objętościowo sprowadza się to do ogromnych ilości jedzenia.”

   – Bo u chyba u Ciebie przyczyną nie była zbyt niska podaż kalorii, a zaniedbany organizm. Brakowało wodnistych owoców, za dużo zapychaczy (daktyle). Inni witarianie obierający bardziej oczyszczającą ścieżkę nabierają zdrowej wagi.

   Ciągłe przeliczanie i planowanie, to bardzo męczące. Nikt tak na dłuższą metę nie wytrzyma. Widocznie nie byłaś gotowa psychicznie na odmienną, intuicyjną surową ścieżkę, wrócisz do gotowanego, to chociaż psychicznie będziesz miała większy komfort. Przemyślisz sobie na spokojnie, może kiedyś wrócisz na RAW :)

   To co powyżej, to tylko moje zdanie. Dziękuję za wszystko co dobrego uczyniłaś dla witariańskiej społeczności i powodzenia w dalszym życiu :)

   • Bo u chyba u Ciebie przyczyną nie była zbyt niska podaż kalorii, a zaniedbany organizm. Brakowało wodnistych owoców, za dużo zapychaczy (daktyle). Inni witarianie obierający bardziej oczyszczającą ścieżkę nabierają zdrowej wagi.

    Przez pierwsze chyba dwa lata nie wiedziałam nawet o istnieniu daktyli, a moja dieta opierała się głównie o mocno wodniste owoce, jak jabłka, gruszki, brzoskwinie i letnie sezonowce + trochę bananów. Wtedy moja waga była tragicznie niska, najniższa, jakiej doświadczyłam.

    A co do kilku innych Twoich wniosków odnośnie mojego odżywiania – chyba nie za wiele zrozumiałeś z mojej witariańskiej ściezki odżywiania. Ale szczerze mówiąc nie ma to pewnie ani dla mnie, ani dla Ciebie żadnego znaczenia ^_^

  • EmilyAttack666

   A ja dziękuję za krótkie zaznaczenie tematu bulimii/anoreksji. Nieukrywam, że temat mi bliski i sądziłam że jedząc surowo (80-90%) w końcu oderwę się od koszmaru jaki stworzyła mi…własna głowa. Trochę pomogło, a trochę…po prostu się oszukalam, a problem pozostał- w psychice.

  • Anna

   Dzieki wielkie za ten wpis, to serio najlepsze co moglo mnie spotkac jako nowy poczatek roku. Dieta raw interesuje sie od prawie roku i poki co to niezle namieszala mi w glowie…uwierzylam we wszystko co przeczytalam od raw foodersow, praktykowalam sokowanie, glodowki, IF, zaczelam dazyc do „idealnego zdrowia”, „idealnej czystosci” organizmu. Kiedy kilka razy pozwolilam sobie na weganskie sushi albo gotowane ziemniaki mialam okropne wyrzuty sumienia, myslalam „super, teraz juz zawalilam wszystko, nigdy sie nie oczyszcze, nie uzyskam idealnego zdrowia” itd. Zaczely sie u mnie zaburzenia odzywiania i kompulsywne objadanie, a z drugiej strony zaczelam bac sie jedzenia. Raw dieta miala mi pomoc, a tylko zaszkodzila. Moze nie wplynela zle na moj organizm, bo faktycznie fizycznie czulam sie dobrze, ale psychicznie bylam i jestem ruina. Powoli wracam do gotowanego jedzenia, wiec to, co tu napisalas autentycznie spadlo mi z nieba. Przez spolecznosc surojadow zapewne zostalabym wykleta, jak mozna porzucic jedyna „sluszna” droge w zyciu i coz, chyba nigdy nie doswiadcze tego calego „oswiecenia” ale mysle, ze moj komfort psychiczny i zdrowe podejscie do ZDROWEGO jedzenia bardzej sie dla mnie liczy! Jeszcze raz wielkie DZIEKI! <3

   • Dzięki bardzo za komentarz z Twoimi doświadczeniami <3 Niestety bardzo wiele osób wpada w pułapkę ślepego zawierzania i idealizacji tej ścieżki.. I dopiero samemu trzeba tego doświadczyć. Jak widać po ilości osób, które odchodzą od RAW po kilku latach, wciąż wymieniając te same powody, to jednak ta dieta jest daleka od ideałów. Nie tylko wcale nie jest idealnie zdrowa, jak się jej nie zbulansuje, ale przede wszystkim potrafi fatalnie działać na psychikę i odrealnienie..

    Pozdrowienia <3

    • Paulina J

     Ten górny komentarz jakbym czytała o sobie. Ja bardzo szybko z weganizmu przeszłam na raw. I to samo zaczęłam wierzyć w to wszystko co pisali surojady. Zaczęły się u mnie kompulsy i wyrzuty sumienia po pewnym czasie, nigdy tego wcześniej nie doświadczałam. Nawet miałam wyrzuty sumienia jak pomieszałam daktyle z orzechami, bo jak to tak cukier z tłuszczem :D Zawsze wczesniej jadłam tyle ile potrzebowałam, bez żadnych napadów, a tu nagle boom. Psychik zaczęła mi siadać. I to samo jak u góry zaczęłam wierzyć, że nigdy nie będę doskonale zdrowa. Ja za to Przytyłam 4 kilo i za nic nie mogłam tego zrzucić mimo bardzo długich codziennych treningów biegowych i na siłowni. Teraz właśnie wracam do gotowanego zdrowego weganizmu, nie odmawiam sobie jedzenia, waga się normuje, a i widzę szybsze efekty ćwiczeń. Nie rezygnuje jednak z mocno owocowych posiłków, bo je kocham <3 Zaczęłam otwierac się na świat i ludzi, którzy podchodzą do jedzenia na luzie i nie twierdzą, że gotowany brokuł ich zabija. A i cienie pod oczami, które tak miały zniknąć na raw, a tylko się pogłębiły zaczynają teraz wyglądać znacznie lepiej. I widze, ze to dla mnie najlepsza droga. Najwazniejsze to zdrowe podejscie, które ja utraciłam. I bardzo się cieszę, że trafiłam na Twojego bloga w takim momencie. Pozdrawiam ciepło <3

     • Hej :)
      Dzięki bardzo za komentarz z Twoimi przejściami. Widzę, że jesteś kolejną osobą, która bardzo podobnie psychicznie w to wszystko „wpadła” i dopiero jak się wyjdzie, to się zaczyna zauważać wiele spraw.. Z owoców oczywiście, że nie ma co rezygnować – to przecież jedne z najbardziej wartościowych pokarmów (i najpyszniejszych ^_^). Ale wyrzucając z głowy te wszystkie wierzenia o zakazie łączenia, o konieczności spożywania ogromnych ilości i tak dalej..

      Powodzenia i dzięki jeszcze raz :)

  • Katarzyna Więsak

   Dziękuje za ten wpis.

  • Samuel Tomczak

   Dzięki;) na pewno będę tu zaglądał;) fajnie czytac gdy ktos ma odwage powiedziec, myliłem sie.
   Pozdrawiam serdecznie

  • fifi0987654321

   Hej, jak zwykle świetny wpis. Teraz mogę już powiedzieć, że od około 2 lat jestem wege w ostatnich miesiącach zafascynowana raw ale nigdy nie dałam rady dłużej niż 2 tygodnie. Dzięki Tobie i temu co kiedyś mi rozpisałaś, radzę sobie w nowej rzeczywistości. Lżejsza, zdrowsza i jak twierdzi mąż, młodsza ;) Obserwuję wiele osób na YT propagujących surowy styl życia. Ty jesteś jedyną Polką w tym ‚moim towarzystwie’ i dlatego właśnie Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie bardzo ważne jeśli nie najważniejsze. Żyjemy w podobnych okolicznościach przyrody i realiach. Trudno wzorować się na kimś kto mieszka na Hawajach albo co pół roku przeprowadza się z Australii do Nowej Zelandii i odwrotnie w pogoni za ciepłem. Z resztą nie chodzi o wzorowanie się tylko odnalezienie własnej drogi. Dlatego dziękuję, że jesteś tu, że chce Ci się dzielić swoim doświadczeniem w tak rzetelny sposób. Pozdrawiam
   Ola

   • Hej Fifi,
    dzięki za przecudowny komentarz i przemiłe słowa. Wg mnie, to w ogóle nie warto się na kimkolwiek wzorować. Inspirować, coś czasem podpatrzeć.. ..ale nigdy nie iść ślepo tą samą ścieżką, bo tylko każdy osobno, wie, co jemu będzie w pełni odpowiadało i służyło. Mnie niestety przeraża, jak niektórzy potrafią idealizować daną ścieżkę odżywiania, nie wspominając nawet o tym, jak można sobie zaszkodzić, jeśli się o wiele rzeczy nie zadba..

    Pozdrowienia i jeszcze raz dzięki :)