Świeże Daktyle – gdzie i jakie warto kupić. Porównanie.

(Aktualizacja: 20.03.2018)

Świeże daktyle. Coraz bardziej popularne, coraz szerzej dostępne, coraz bardziej lubiane. I tak też pojawia się już chyba szósta aktualizacja wpisu o tych wspaniałych owocach, którą publikuję (pierwsza wersja pojawiła się w listopadzie 2014 roku, stąd starsze komentarze pod wpisem).

Post dotyczy głównie porównania świeżych daktyli gatunku Mozafati – jedne z najtańszych dostępnych. Szersze porównanie różnych gatunków świeżych daktyli znajduje się W TYM WPISIE.

Przez mniej więcej 3 lata odżywiałam się bardzo dużymi ilościami świeżych daktyli, więc trochę ich przejadłam i zdążyłam poznać.

_DSC6681bb

 

 

Gdzie kupować świeże daktyle Mozafati (z naciskiem na Warszawę oraz on-line) i jakie warto kupować?

W Polsce dominują dwie firmy, jeżeli chodzi o import świeżych daktyli Mozafati (na tym gatunku głównie skupiam się we wpisie). Są to daktyle Złota Palma, których importerem jest warszawski sklep Ambic oraz daktyle importowane przez Najlepsze Świeże Daktyle. Czasem można gdzieś się jeszcze natknąć na daktyle firmy Pamir, Dowlat lub innych, jednak zdarza się to dość rzadko w pojedynczych sklepach (Tureckich zazwyczaj). Dlatego też w tym wpisie skupię się na dwóch pierwszych, dominujących markach.

 

Daktyle ZŁOTA PALMA

 

Opakowania i zawartość

Pudełka zawierają ok. 600 g daktyli Mozafati – często zdarza się, że całe opakowanie waży bliżej 700 gramów. Znajduje się w nich ok. 48 sztuk daktyli (ułożone w trzech warstwach po 16) – jeśli są mniejsze to zazwyczaj mieści się ich więcej.

Daktyle zapakowane są w rozsuwane opakowania, które są całkowicie zabezpieczone folią – nie przepadam za takim rozwiązaniem, ponieważ przez to zabezpieczenie ciężko jest wyczuć zapach daktyli (żeby uniknąć tych zepsutych – fermentujących) i nie zawsze widać, jak w środku wyglądają daktyle. Rozsuwany patent jest również wg mnie znacznie mniej wygodny i bywa kłopotliwy w otwieraniu/zamykaniu.

_DSC5900bb

_DSC5906bb

Jest także wersja opakowań 500-gramowych – tym razem w wygodnie zamykanych od góry pudełeczkach. Są do dokładnie te same daktyle, co Złota Palma, jednak mogą zawierać nieco mniejsze/nieco mniej soczyste owoce, niż te w pudełkach po 600 gramów. Różnica ta jednak nie jest mocno odczuwalna i nie zawsze w ogóle zauważalna. 

green-palm

 

 

Jakość i smak

Daktyle Złota Palma zazwyczaj są bardzo soczyste, miękkie, rozpływające się w ustach. Często aż się rozpadają i wytwarza się na nich skrystalizowany cukier – sprawia to, że daktyle są jeszcze słodsze, dosłownie jak cukier. Owoce najczęściej są mocno wypełnione miąższem („mięsiste”) i dość duże. Można czasem trafić na bardziej wysuszone sztuki w opakowaniach, jak i zdarzają pudełka z już fermentującymi owocami – to zależy zazwyczaj od konkretnej dostawy. Jednak na ogół – w zdecydowanej większości pudełek jakość jest rewelacyjna. Miękkie, grube, duże owoce.

Daktyle Mozafati ze Złotej Palmy są – jak to daktyle – bardzo słodkie. Dla mnie smakują po prostu, jak soczysty cukier z orientalną nutą. Choć nie jestem pewna czy moje porównania są trafne, ponieważ od niespełna 6 lat nie jadłam nic innego, niż świeży, surowy owoc lub warzywo – mogły mi się inne smaki zapomnieć. Dla mnie to taki najprostszy, ogromnie słodki smak, bez żadnych posmaków.

_DSC6039bb

 

 Gdzie kupić?

IMPORTER: Ambic – zaufany, sprawdzony, polecany

 • Warszawa, ul. Pankiewicza 3 (przyst. Centrum/Dworzec Centralny)
 • Także wysyłkowo: http://ambic.pl/sklep/
 • 16 zł za pudełko 600-gramowe – przy dużych i częstych zakupach można się dogadać co do ceny i wynegocjować dużo korzystniejsze warunki.
 • 15 zł za pudełko 500-gramowe
 • W ofercie także: świeże daktyle Medjool, czasem także Deglet Nour, można dopytać również o Barhi, które czasem mają w bardzo krótkim okresie zbiorów.

Są oni importerami świeżych daktyli Złota Palma. Niesamowicie sympatyczni właściciele, z którymi zawsze można pośmiać się i pogadać. Owoce na pewno są dobrze przechowywane – zarówno w magazynie, jak i w sklepie znajdują się w chłodzie. W samym sklepie jest zazwyczaj trochę pudełek w lodówce, więc bez problemu można wybrać sobie kilka czy kilkanaście opakowań. Położenie w samym centrum Warszawy także jest ogromnym plusem, bo dojazd komunikacją miejską nie powinien sprawiać problemów.

 

MARKETY

 • Carrefour, Auchan, Selgros, Simply Market i inne, o których nie słyszałam.
 • Ceny w granicach 14 – 19 zł za paczkę

Można je znaleźć m.in. w takich sklepach jak Auchan, Carrefour i innych wymienionych wyżej. Ostrzegam jednak, że w niektórych marketach, takich jak Carrefour, daktyle są często źle przechowywane – stoją w cieple i są naświetlane lampami. Przed zakupem warto sprawdzić po zapachu (choć folia to utrudnia) czy nie są zepsute – skwaśniałe, sfermentowane (odrażający alkoholowy zapach), bo niestety bardzo czesto można trafić na zepsute owoce. Świeże daktyle powinny stać w chłodzie, ale markety nadal nie umieją się tego nauczyć.

 

INNE SKLEPY TURECKIE/ORIENTALNE

Maghreb Unifood

 

Sklep Little India

 • Warszawa, ul. Domaniewska 22 lok. 5
 • Raszyn, ul. Mokra 13
 • Także wysyłkowo: http://www.littleindia.pl/
 • 15 zł za paczkę (500-gramowa Green Palm)

 

Sklep Fenicja

 

ALLEGRO

Na Allegro daktyle Złota Palma wystawia m.in. importer Ambic, a także inne sklepy. Czasem można trafić na jakąś korzystną ofertę kilku/kilkunastu pudełek, więc w przypadku wysyłki zakup może być opłacalny.

 

 

Daktyle NAJLEPSZE ŚWIEŻE DAKTYLE

 

Opakowania i zawartość

Obecnie dostępne opakowania 500-gramowe oraz 600-gramowe z daktylami Mozafati Standard lub Mozafati Premium. W pudełku również znajduje się ok. 48 sztuk daktyli (ułożone w trzech warstwach po 16) – jest ich nieco więcej, gdy owoce są małe.

Mamy tutaj standardowe, minimalistyczne kartoniki, otwierane od góry – wg mnie to najwygodniejsze rozwiązanie. Daktyle są w folii, jednak całe pudełko nie jest nią owinięte, więc zapach jest dobrze wyczuwalny. Na opakowaniach mamy także oznaczenia – m.in. „Vegan” oraz „Raw Food” – taka oczywistość, ale jak te oznaczenia zawsze przyjemnie się prezentują i dają jakąś iskierkę promocji weganizmu.nazwaDSC_0015bbxx

nazwaDSC_0017bbxx


Jakość i smak

Najlepsze Świeże Daktyle z gatunku Mozafati pochodzą z jednej, konkretnej, irańskiej sprawdzonej plantacji – to ich niewątpliwa przewaga nad konkurencją – fantastyczne podejście do produktu, z dużą dbałością o jakość owoców.

Od Najlepszych Świeżych Daktyli zazwyczaj  zamówienia są bardzo udane, jednak dwa razy otrzymałam wyjątkowo niefortunne dostawy, w których każde z kilkudziesięciu pudełek zawierało suche, twarde i małe owoce. Kolejne zamówienia były już bardzo udane czy często totalnie zachwycające.

Daktyle (Mozafati Standard) NŚD również miękkie i soczyste, jednak tutaj raczej nie spotkałam się w daktylami, które już się rozpadają i wytwarzają skrystalizowany cukier. Owoce NŚD mają zazwyczaj taki „ładny, daktylowy kształt”. Sporadycznie – podobnie, jak przy Złotej Palmie – zdarzają się pudełka, w których owoce są dużo bardziej wysuszone, małe i twarde lub fermentujące. Wszystko zależy od tego na co się trafi.

Daktyle Mozafati (Standard i Premium) z NŚD są wg moich odczuć takie „mniej cukrowe”, niż te ze Złotej Palmy i często mają taki swój nieco bardziej unikalny smak i zapach. Taka jakby nieco orientalna nuta – ciężko to opisać, bo z pewnością każdy odczuwa to inaczej. Generalnie smak bywa różny w zależności od pudełka na jakie się trafi – czasem ta charakterystyczna nuta jest wyczuwalna bardziej, a innym razem w zasadzie w ogóle jej nie czuć.

nazwaDSC_0019bbxx

 

No i mamy jeszcze daktyle Mozafati Premium z NŚD, które są nieco droższe. One już mają swój specyficzny zapach i wydaje mi się, że nieco mniej słodki (ale nadal pozostaje ogromnie słodki), a bardziej wyrafinowany smak. Zazwyczaj są bardzo miękkie i rozpływające się, ale – jak to w przypadku Mozafati – mogą się zdarzyć też nieco twardsze i wysuszone sztuki w pudełkach i można trafić na lepszą lub gorszą partię.

_DSC2791bb

_DSC6778bb

Najlepsze Świeże Daktyle mają w swojej ofercie także inne gatunki daktyli. Są wśród nich m.in. świeże daktyle Sukari, Medjool, Deglet Nour, Khidri, Mabroom, Um Kabar, Ajwa, Barhi.
Dwa najbardziej warte uwagi wg mnie to Medjoole oraz Sukari. Medjooli jest do wyboru kilka rodzajów, których podział definiuje wielkość i jakość – im większe (Jumbo, Super Jumbo), tym zazwyczaj bardziej soczyste i miękkie, rozpływajace się. Fantastyczną opcją u NŚDMedjool Large Choice Dates – jakość Jumbo/Super Jumbo przy rewelacyjnej, znacznie niższej cenie – ja właśnie je obecnie kupuję. Medjoole to totalnie obłędny, miodowy smak.

Świeże daktyle Sukari to niemalże odzwierciedlenie karmelowych cukierków „krówek”. Są również fenomenalne.

nazwaDSC_0014bbxx

_DSC6752bb

nazwaDSC_0006bbxx

 

Gdzie kupić?

IMPORTER: Najlepsze Świeże Daktyle – zaufany, sprawdzony, polecany

 • Hala Gwardii (piątek – niedziela) – Warszawa, pl. Żelaznej Bramy 1 (ceny są zdecydowanie wyższe, niż w sklepie internetowym!)
 • BIO Bazar (środa, sobota) – Warszawa, ul. Żelazna 51/53 (ceny także są zdecydowanie wyższe, niż w sklepie internetowym)
 • Wysyłkowo: http://www.najlepszedaktyle.pl/
 • 14 zł za paczkę Mozafati Standard (ok. 500 g)
 • XX zł (chwilowo niedostępne) za paczkę Mozafati Standard (ok. 600 g)
 • W ofercie także: daktyle Medjool, Sukari, Mabroom, Ajwa, Um Kabar, Khidri, Deglet Nour, Barhi (w sezonie)
 • Zakup Mozafati w opakowaniach zbiorczych (12 pudełek) jest korzystniejszy cenowo. Dodatkowo warto śledzić ich fanpage na Facebook’u, ponieważ często pojawiają się tam kody rabatowe do wykorzystania przy zamówieniach.

Fantastyczny, przemiły właściciel i pracownicy – niejednokrotnie sporo pisałam z nimi na Facebook’u o daktylach czy zamówieniach. Firma jest otwarta na udzielanie wszelkich informacji, pomocy czy wymienianie poglądów. Rewelacyjne podejście do produktów, które sprzedają oraz do klientów sprawia, że wg mnie bardzo warto wspierać ten biznes. Mają bardzo profesjonalne podejście do klienta, nie pozostając obojętnym na wszelkie reklamacje, uwagi i zastrzeżenia. Ceny nie są najniższe, jednak z kodami rabatowymi, które co chwila pojawiają się u nich na Facebooku ceny już są naprawdę dobre. Tutaj jest też pewność, że płacimy za sprawdzoną jakość.

Zamówienia wysyłane są bardzo szybko firmą kurierską. Przykładają też bardzo dużą uwagę do prawidłowego przechowywania daktyli w chłodzie.

 

Polo Market

Najlepsze Świeże Daktyle Mozafati w wersji Standard pojawiły się także w sieci sklepów Polo Market. Na pewno warto zwrócić uwagę czy będą przechowywane w chłodzie, żeby się nie psuły w sklepie. Jednak, cena, którą sklep proponuje jest zawrotna (nawet jeśli jest promocja), więc wg mnie absolutnie nie warto tam się zaopatrywać.

 

INNE SKLEPY (STACJONARNIE):

NŚD dostępne są także stacjonarnie w kilku sklepach – zarówno warszawskich, jak i w innych miastach Polski. Ceny jednak są wyższe, niż u samego importera i ustalane przez każdy sklep indywidualnie – trzeba się samemu dowiadywać, bo mi one nie są znane. W każdym razie – kupowanie stacjonarnie dużych ilości na pewno nie będzie tak opłacalne, jak zakup od importera.

 

Sklep Słoneczny

 

Kępa Smaków

 

Sin Gluten

 

 

INNE DAKTYLE / INNE MIEJSCA

 Dubai Food

 • Kraków, ul. Rynek Kleparski 4
 • Katowice, Plac Gwarków 1
 • Także wysyłkowo: http://dubaifood.pl/
 • 15 zł za paczkę 550 g
 • W ofercie także: daktyle Medjool, Khenaizi, Lulu, Dabbas, Khalas
 • Zakup w opakowaniach zbiorczych (24 pudełka) jest bardzo korzystny cenowo (nieco ponad 11 zł za pudełko).

 

Sklep Samira

 • Daktyle Pamir: 16,99 zł za paczkę 550 g
 • Warszawa, ul. Powsińska 64A
 • Także wysyłkowo: http://samirashop.pl/
 

Sklep Pers-Pol

 

ALLEGRO

Oprócz daktyli Złota Palma, na Allegro również można zamówić świeże daktyle innych firm. Można tam czasem trafić na naprawdę dobre ceny przy zamówieniach większych ilości. Sama nigdy nie zamawiałam na Allegro, jednak kilka znajomych mi osób, które tam się zaopatrują w daktyle Mozafati, nie narzekają na jakość.

 • https://allegro.pl/
 • W okolicach 15 zł za paczkę (500 lub 600 g), jednak można trafić na okazje za 11 zł lub „przegięcia cenowe” dochodzące do 18-20 zł za pudełko.

 

JAKICH DAKTYLI I MIEJSC UNIKAĆ?

 • W przypadku daktyli Medjool radzę unikać tych w plastikowych, przeźroczystych pudełkach z zieloną etykietą, które można kupić w Internecie, na Allegro oraz niektórych sklepach jak np. Carrefour. Słabiutka jakość za bardzo wysoką cenę. Odrzuca już sam zapach po otarciu opakowania.
 • Warto uważać na gatunek Deglet Nour – dostępny w niektórych marketach i innych Biedronkach. Daktyle te sprzedawane są „na gałązce” na tackach.  To nie są świeże daktyle, ale suszone z dodatkiem oleju czy syropu glukozowo-fruktozowego czy innego syfu. Nie, nie, nie!
 • Jeśli chodzi o Mozafati, to trzeba uważać na sklepy i miejsca, w których daktyle nie są przechowywane w lodówkach, przez co mogą bardzo szybko się zepsuć. Ja unikam także niepewnych miejsc z daktylami, o których pochodzeniu, plantacji i imporcie nie mam pojęcia.

 

Które więc wybrać i kupować?

 

Ja obecnie zostaję zarówno przy kupowaniu jednych i drugich daktyli u importerów. Przede wszystkim zamawiam daktyle Mozafati, Medjool (Large Choice Dates) i Sukari (Cooking) od Najlepsze Świeże Daktyle, ponieważ jest to sprawdzona i pewna jakość i zdecydowanie wygodniejsze jest, aby kurier przyniósł mi zamówienie pod drzwi, niż samemu tachać dziesiątki pudełek z daktylami. Okazjonalnie kupuję także Mozafati (Złota Palma) w stacjonarnym sklepie Ambic, czyli importera Złotej Palmy/Green Palm. Ceny i jakość daktyli Mozafati u importerów są bardzo zbliżone, więc myślę, że warto korzystać z obydwu ofert, mieć porównanie i samemu przekonać się, które owoce nam bardziej odpowiadają.

_DSC5653bb

 

Jeśli już zamawia się wysyłkowo (niezależnie czy ze sklepu Najlepsze Świeże Daktyle, Ambic czy któregokolwiek innego sklepu) to pudełek warto też kupić więcej, by wyszło to korzystniej z wysyłką. Daktyle odpowiednio przechowywane mają bardzo długą, jak na owoce, żywotność i zachowują przy tym pełnię świeżości. Przy stałych zamówieniach i większych, hurtowych ilościach zawsze warto negocjować ceny i pytać o korzystniejsze warunki zakupu.

 

..na koniec trochę danych o podstawowych wartościach.

 

Średnia wartość odżywcza świeżych daktyli Mozafati (w 100 g):

 • Wartość energetyczna: 260 kcal
 • Białko: 1,54 g
 • Węglowodany: 61,6 g
 • Tłuszcze: 0,60 g

_DSC5920bb

 

Share Button
 • (Visited 32 567 times, 1 visits today)